Mažiau biurokratijos didžiagabaritiniams pervežimams

Didžiagabaritinių krovinių transportavimas

Nestandartinių krovinių pervežimas reikalauja ypatingo pasirengimo. Lietuvoje nestandartiniu, eismui pavojingu kroviniu laikomas toks, kai transporto priemonė ar junginys yra aukštesnis kaip 50 cm ar platesnis kaip 100 cm, ir/ar ilgesnis kaip 500 cm, ir/ar transporto priemonės leidžiama ašies apkrova viršija 8 t, kai bendroji pakrautos transporto priemonės (jų junginio) masė viršija leidžiamus dydžius du ir daugiau kartų. Nestandartiniams kroviniams būtina gauti leidimus jiems per atitinkamą teritoriją gabenti, parinkti saugiausią maršrutą, organizuoti specialią palydą.

Dažniausia gabenami didžiagabaritiniai kroviniai yra gelžbetonio gaminiai, įrengimai, sunkioji technika, talpyklos ir pan. Nemaža intriga yra artėjanti atominės elektrinės statyba – vežėjai jau dabar svarsto, kuriems teks proga dirbti prie šio projekto.

Vežėjai jau seniai piktinosi dėl pasenusios ir sudėtingos biurokratinės tvarkos. Nestandartinių krovinių transportavimas, tvirtino jie, daugelyje Europos valstybių palyginti su Lietuva paprastesnis ir pigesnis. Lietuvoje maršrutą reikėjo derinti su įvairiomis institucijomis (Transporto ir kelių tyrimo institutu, Lietuvos automobilių kelių direkcija, elektros tinklų tarnybomis, atskirais atvejais ir su Lietuvos geležinkeliais), vienkartinių leidimų laukti net iki 20 dienų ir kt. Krovinių gabenimas dėl panašių biurokratinių kliūčių gerokai strigo.

Nuo gegužės mėnesio didžiagabaritinių krovinių transportavimas šiek tiek supaprastintas. Prašymą išduoti leidimą nestandartinius krovinius gabenti valstybinės reikšmės keliais Valstybinei kelių transporto inspekcijai prie Susisiekimo ministerijos (VKTI) verslo įmonės galės pateikti joms patogiausiu būdu – tiesiogiai, faksu, paštu arba elektroniniu būdu. Jį galės pateikti ne tik didžiagabaritės ir (ar) sunkiasvorės transporto priemonės savininkas ar valdytojas, bet ir jo įgaliotas asmuo; nebereikės vykti pasiimti leidimo originalo. Jau nereikalingi ir savivaldybių leidimai važiuoti jų teritorijose esančiomis gatvėmis, kurios yra valstybinės reikšmės kelių tąsa. Supaprastintos nuostatos dėl policijos palydos – kai kuriais atvejais numatyta leisti automobilių palydą su įjungtais oranžiniais švyturėliais. Policijos automobilio palyda ir toliau būtina, kai transporto priemonės junginys viršija 4,5 m plotį ir (arba) 30 m ilgį.

Tags: , , ,