Lietuvos vežėjų problemos Baltarusijoje

Lietuvos vežėjų problemos Baltarusijoje

Lietuvos vežėjų problemos Baltarusijoje

Baltarusijoje vežėjai vis dar susiduria su problemomis, gabendami krovinius tarp trijų Muitų Sąjungos valstybių. Baltarusijos muitinių pareigūnai sulaiko, o vėliau, vietos teismų sprendimu, konfiskuoja krovinius vežančias transporto priemones, traktuodami tokį vežėjų darbą kaip vidinį pervežimą. Dėl šių nesklandumų Baltarusijos Respublikoje Lietuvos vežėjai patiria nuostolių – praranda užsakymų, tampa nekonkurencingi, kenčia finansiškai.

Lietuvos vežėjų asociacijos „Linava“ nomone, ši opi problema kyla dėl to, kad Baltarusijos Respublika nevykdo savo tarptautinių įsipareigojimų, nustatytų pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Baltarusijos Respublikos Vyriausybės susitarimą „Dėl tarptautinio vežiojimo automobiliais“. Manoma, kad įsipareigojimai nevykdomi dėl neatitikimų tarp Muitų Sąjungos teisės aktų ir tarptautinių susitarimų dėl vidinių pervežimų skirtingo teisinio reglamentavimo.

Pagal tarptautinius susitarimus ir dvišales sutartis su visomis Muitų Sąjungos šalimis, vidiniai krovinių pervežimai Muitų Sąjungos valstybėse ir jų teritorijose trečiųjų šalių vežėjams, kurie turi tam skirtus atitinkamos rūšies leidimus, yra visiškai teisėti ir turėtų vykti be jokių trikdžių. Tačiau vadovaujantis Muitų Sąjungos kodekso 344 straipsniu, krovinius, gabenamus tarp Muitų Sąjungos šalių, Baltarusijos pareigūnai laiko neteisėtais ir taiko jiems laikino įvežimo statusą. Baltarusijos transporto ir komunikacijų bei Lietuvos Susisiekimo ministerijos patvirtino, kad įsiteisėjus Muitų Sąjungos Muitinės kodeksui tarp muitinės ir transporto teisės aktų, susidarė įstatymų kolizija.

Minėtų teisės aktų pakeitimai priimti Muitų Sąjungoje 2011 m., tačiau taikyti Lietuvos vežėjams pradėti 2013 m. Nuo 2013-ųjų klausimą dėl prastos vežėjų padėties Baltarusijoje „Linava“ iškelia jau ne pirmą kartą, dvišalių susitikimų bei konsultacijų su Baltarusijos pareigūnais metu, taip pat kreiptasi ir į įvairias valstybines institucijas. Lietuvos vežėjų asociacijos specialistai, išnagrinėję Muitų Sąjungos teisės aktų pakeitimus, nuo 2012 metų savo internetinėje svetainėje teikė informaciją ir patarė laikinai vengti krovinių gabenimo Muitų Sąjungos teritorijoje. Atsižvelgiant į tai, kad problemos Baltarusijos Respublikoje Lietuvos vežėjų ir toliau neaplenkia, „Linava“ stengiasi išspręsti kilusius sunkumus ir šiuo metu, padedant advokatams, ruošia skundus Baltarusijos Respublikos Generalinei prokuratūrai.

Rekomenduojame

Tags: ,

Jūsų komentaras