Kelių projektams trūksta pinigų

e-toll-card

e-toll-card

Lietuvos transporto sektorius nuolat auga, šiuo metu jis sudaro 14 proc. (ES vidurkis – 5 proc.) viso Lietuvos bendro vidaus produkto (BVP). Tačiau daug kelių projektų dabar nevystoma, nes stinga lėšų.

Tokia situacija susiklostė, pasak Lietuvos susisiekimo ministro Roko Masiulio, nes nėra aiškaus finansavimo modelio. Jo teigimu, daugiau lėšų galima būtų pritraukti kelių statyboms, jei pavasario Seimo sesija priimtų projektą, kuriuo Lietuvos automobilių kelių direkcijos statusas būtų pakeistas į valstybės įmonę. Tuomet ji galėtų skolintis, o įvedusi elektroninės rinkliavos sistemą (angl. e-toll), surinktų daugiau lėšų. Skaičiuojama, jei už kiekvieną nuvažiuotą kilometrą būtų sąžiningai sumokėta, papildomai galima surinkti 70 mln. eurų.

Šiuo metu lėšų mažiau skiriama kelių palaikymui, nevystomas „Via Baltica“ projektas į šiaurę (tik plėtra į pietus). Finansavimo trūksta ir regionų žvyrkelių, kurių dabar Lietuvoje yra apie 7 tūkst. kilometrų, asfaltavimui. Tiesa, artimiausiu metu ministerija planuoja išasfaltuoti maždaug tūkstantį kilometrų kelių. Be to, jau ne pirmą kartą susisiekimo ministras kalba apie tai, kad Lietuva turėtų aktyviai vystyti ir 5G projektą, kad interneto ryšys būtų kuo greitesnis.

Vis dėlto artimiausiu metu transporto sektoriuje numatyti ir dideli bei svarbūs projektai: „Rail Baltica“, jūrų uosto vystymas ir aviacijos plėtojimas.

Tags: , ,

Jūsų komentaras