Ekspeditorius – krovinių siuntėjo ir vežėjo tarpininkas

Ekspeditorius – krovinių siuntėjo ir vežėjo tarpininkas

Ekspeditorius – krovinių siuntėjo ir vežėjo tarpininkas

Ekspeditoriaus profesija atsirado kartu su pirmaisiais sandėliais 17–18 a. Ekspeditorius rūpinosi saugiu turtingų piliečių bagažo gabenimu, vėliau – krovinio pristatymu bei dokumentų tvarkymu. Ekspeditoriaus funkciją šiandien kai kada atlieka vairuotojas-ekspeditorius, krovinius gabenantis nedideliais atstumais, vidaus rinkoje. Tačiau apskritai šiuolaikinė ekspedicija (lot. expeditio – išsiuntimas) – transporto organizacijų klientų aptarnavimo veikla – yra labai pakitusi. Ekspeditorius tarptautiniais maršrutais nelydi krovinių. Reikalai tvarkomi neišeinant iš ekspedicijos įmonės. Pagrindiniu darbo įrankiu tapo šiuolaikinės technologijos – kompiuteris, mobilusis bei interneto ryšys ir pan.

Ekspeditorius organizuoja ir kontroliuoja krovinių transportavimo procesą. Jis parenka transportą, randa krovinį, optimizuoja maršrutus bei krovinio ciklą, tvarko visus su transportavimu susijusius dokumentus, taip pat ir muitinės formalumus, krovinio draudimą, rūpinasi siuntų konsolidavimu bei sandėliavimu, finansiniais atsiskaitymais.

Sudaręs sutartį su klientu, ekspeditorius prisiima visą atsakomybę už krovinį, kuri galioja iki pat pristatymo momento. Apie siuntos pristatymą informavus gavėją, ekspeditoriaus įsipareigojimai per 15 dienų nebetenka galios. Dingus kroviniui (ar jį sugadinus), pvz., Rusijoje, Vokietijoje ar kitur, šalių ginčas dėl atsakomybės sprendžiamas teisme. Krovinių ekspedicijos bei ekspedijavimo sutarties sampratas pateikia ir Lietuvos Civilinis Kodeksas.

Tarptautinių pervežimų įmonių veikla yra licencijuojama. Lietuvoje protarpiais kyla diskusijų ir dėl ekspedicijos įmonių licencijų būtinybės. Europoje ekspeditoriaus veikla nėra licencijuojama. Ekspertų nuomone, tokios licencijos sukurtų nepalankią aplinką kitoms, ne ekspedijavimo įmonėms. Pvz., pramonės įmonės netektų teisės be licencijos su vežėju sudaryti sutarties. Kai kur Europoje teikiamos licencijos kroviniams formuoti. Tik tokią teisę turintys specialistai gali pakrauti transporto priemonę.

Panašūs straipsniai
Atgalinio krovinio paieška: neieškosi – nerasi
Svarbiausia – tinkamai pasirinkta strategija
Krovinių transportavimas: naujas kokybinis šuolis
 

Tags: , , , , ,
Prenumeruoti sklaidos kanalą šiaim įrašui

Vienas atsakymas

Pranešimai/Citatos

Jūsų komentaras